Tekstil

Tekstil Teknolojisi

Tekstil Teknolojisi alanı; pamuk iplikçiliği, yün iplikçiliği, dokuma desinatörlüğü, dokuma operatörlüğü, dokusuz yüzeyler, endüstriyel yuvarlak örme, endüstriyel düz örme, endüstriyel çorap örme, tekstil boyacılığı, tekstil baskı ve desenciliği, tekstil apreciliği, tekstil test laborantlığı ve tekstil mekatroniği dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

 

Tekstil sektörü, iplikten kumaşa kadar geniş ve güçlü bir üretim yelpazesi ve kapasitesine sahiptir. İplik üretimi, dokuma, örme ve dokusuz kumaş üretimi, boyama, baskı, apre gibi kumaşı renklendirme ile özelliklerini geliştirme ve test işlemlerini yapan meslek alanıdır. Teknolojik gelişmeleri üretime hızla yansıtan Türk tekstil sanayisi dünya ülkeleri arasında önemli sıralarda yer almaktadır.

Tekstil alanı, yüksek ihracat performans ve potansiyeli ile ülkemizin dünyaya açılan penceresidir. Ülkemizde özellikle İstanbul, Bursa, Denizli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, Kayseri, Tekirdağ gibi illerimizde tekstil sektörü yoğunlaşmıştır. Tekstil sektörü hem ülke ekonomisine katkı sağlamakta hem de  istihdam alanı yaratmaktadır.

Alanın Altında Yer Alan Dallar

Pamuk İplikçiliği,

Yün İplikçiliği,

Dokuma Desinatörlüğü,

Dokuma Operatörlüğü,

Dokusuz Yüzeyler,

Endüstriyel Düz Örme,

Endüstriyel Yuvarlak Örme,

Endüstriyel Çorap Örme,

Tekstil Boyacılığı,

Tekstil Baskı ve Desenciliği,

Tekstil Apreciliği,

Tekstil Test Laborantlığı,

Tekstil Mekatroniği dallarında eğitim verilmektedir.

Eğitim ve Kariyer İmkanları

Meslek eğitimi, meslek liselerinin Tekstil Teknolojisi alanı diploma programında verilmektedir. “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine sınavla devam  edebilirler.

 

Tekstil alanında çalışanlar, görevlerini yaparken bireysel çalışabilecekleri gibi ekip halinde de çalışabilirler. Alanın altındaki meslekler çeşitli ham madde ve  makinelerle çalışmayı gerektirmektedir.

Tekstil alanında çalışmak isteyenler, tekstil fabrikalarında, triko, çorap ve örme atölye veya işletmelerinde, iplik fabrikalarında, desen bürolarında, dokuma, boya, apre, baskı atölye ve işletmelerinde, tekstil test laboratuvarlarında ve tekstil satış noktalarında, mağazalarda çalışabilecekleri gibi kendi atölyelerinde de çalışabilirler.

 

Tekstil Teknolojisi alanında eğitim almış kişiler, kamu sektörüne veya özel sektöre ait işletmelerde çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler.

 

Meslek eğitimi, meslek liselerinin tekstil alanı diploma programında verilmektedir.

*Lise öğrenimlerini bu alanlarda tamamlayan öğrenciler meslek yüksek okullarının;

- Tekstil,

-Halı-kilim,

-Halıcılık bölümlerine sınavla meslek yüksekokullarına gidebilirler

*Üniversite giriş sınavında başarılı oldukları takdirde;

-Tekstil Öğretmenliği,

- Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği,

- Tekstil Terbiye Öğretmenliği

bölümlerinde lisans öğrenimlerine devam edebilirler.

*Ayrıca ön lisans programlarını başarı ile bitirenler açılan dikey geçiş sınavında

başarılı oldukları takdirde;

- Tekstil,

- Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği,

- Tekstil Öğretmenliği,

- Tekstil Mühendisliği,

-Tekstil Tasarım

- Tekstil Terbiye Öğretmenliği

lisans programlarına devam edebilirler